Tracking Pixel

Jefferson Community College Website

JCC Class of 2015 Graduates

Jefferson Community College will hold its fifty-first annual Commencement Ceremony on Friday, May 15 at 7:00 p.m. in the McVean Student Center Gymnasium. Below is a list of local graduates as of May 14, 2015. 509 degrees will be awarded to 494 students. Those with (#) following their names will be receiving more than one diploma and/or certificate.

Associate Degree Recipients

Adams                
Kayla Nicole Boenning - A.A. Humanities and Social Sciences
Tawny M. Graves - A.A.S. Hospitality and Tourism - Culinary Arts
Amanda Marie Harvey - A.S. Individual Studies
Brooke L. LaLone - A.A. Humanities and Social Sciences
Jacob Michael Mainville - A.A.S. Paramedic
Amber May McCargar - A.A.S. Nursing
Andrew Joseph Reiner - A.A. Humanities and Social Sciences
Michele Pearson Richter - A.A.S. Accounting
Kraig Robert Steele - A.S. Human Services
Courtney Lynn Whelan - A.S. Business Administration
Justin James Whiting - A.S. Criminal Justice                              

Adams Center                 
Annette L. Bodah - A.S. Human Services
Trevor Scott Breuer - A.S. Criminal Justice
Kathryn Elizabeth Loveland - A.A.S. Early Childhood
Mason Richard Maitland - A.S. Mathematics and Science - Science
Pearce A. Parsons - A.A. Humanities and Social Sciences
Bria Nicole Podvin - A.A. Humanities and Social Sciences
Carley Rae Shepherd - A.A. Humanities and Social Sciences - Creative Writing                              

Alexandria Bay               
Keith Carl Barney - A.S. Business Administration
Julie A. Henry - A.A. Childhood Education
Daniela R. Palazzo - A.A. Humanities and Social Sciences
                              
Altmar                
Brittany Nicole Sikora - A.S. Mathematics and Science - Science                              

Antwerp                            
Brady James Bombard - A.A. Humanities and Social Sciences
Jessica L. Brotherton - A.S. Human Services
Wesley Constantine Kari - A.A.S. Computer Info Technology
Jamie Gordon McDonnell - A.A.S. Individual Studies
Antonette Josephine Young - A.S. Human Services                              

Black River                        
Thomas Gerhard Bauschke - A.A. Humanities and Social Sciences - Creative Writing
Kristie Nichole Damon - A.S. Human Services
Emily Marie Lacy - A.S. Mathematics and Science - Allied Health
Alyssa-ann Frances Mckenzie-Chery - A.A. Humanities and Social Sciences
Kylie Marie Murphy - A.S. Individual Studies
David Willis - A.S. Individual Studies
Gordon Lawrence Wiltse - A.A.S. Fire Protection Technology
Nicole Brooke Wormwood - A.A. Humanities and Social Sciences                              

Brewerton                        
Noel Marie Fitzgerald - A.A.S. Animal Management                              

Brier Hill                            
Alyssa Christine Crosby - A.A. Humanities and Social Sciences
Lisa Anne Newby - A.S. Criminal Justice                              

Brooklyn                            
Eury Villalona - A.S. Criminal Justice                              

Brownville                        
Alexis Mercedes Currier - A.A. Humanities and Social Sciences
Deleha Nicole Decker - A.S. Business Administration
Rachel Lynn Hennigan - A.A.S. Office Technologies – Admin. Assistant
Jennifer Lynn Snyder - A.A.S. Office Technologies - Medical                              

Calcium                              
Tamecia Mae Cole - A.A.S. Early Childhood
Desiree Rose Dehner - A.A.S. Office Technologies – Admin. Assistant
Paula Jean Domeyer - A.A.S. Office Technologies - Medical
Stephanie Pearl Gray - A.A. Childhood Education
Zachary Edward Ingram - A.S. Individual Studies
Kristina Marie Siegman - A.A.S. Office Technologies - Medical
Brian Paul Weirich - A.A.S. Individual Studies                              

Cape Vincent                   
Lauryn Jane Hess - A.S. Engineering Science
Kristin Beth McGraw - A.S. Mathematics and Science - Allied Health                              

Carthage                            
Joel Patrick Agresti - A.A.S. Hospitality and Tourism - Culinary Arts
Holly Marie Ayers - A.A.S. Individual Studies
Kendra Lynn Bates - A.A. Humanities and Social Sciences
Travis John Beirman - A.A.S. Computer Info Technology
Ciji Nicole Burnup - A.S. Criminal Justice
Shelby Renee Calhoun - A.S. Business Administration
Christina Crawford - A.A.S. Chemical Dependency
Angela M. Duque - A.A.S. Nursing
Rachel E. Ellingsworth - A.A. Humanities and Social Sciences
Leslie-Ann Francis - A.S. Criminal Justice
Ashley Denise Hall - A.S. Business Administration
Sarah Elizabeth Hastings - A.A.S. Accounting
Alison Elizabeth Lofink - A.A. Humanities and Social Sciences
Andrea Michele Lozano - A.A. Childhood Education
Seth Michael McCarty - A.A. Humanities and Social Sciences
Sarah Neal Montgomery - A.A. Humanities and Social Sciences
Janessa Sheree Moser - A.A.S. Business Administration
Tammy Jo Patterson - A.S. Human Services
Marta Pearson - A.S. Business Administration
Nicole Michelle Schrantz-Fredricks (#) - A.S. Human Services &  A.S. Individual Studies
Zachariah Paul Schuck - A.S. Accounting
Irfa G. Sheikh - A.S. Mathematics and Science - Science
Grant William Spence - A.S. Mathematics and Science - Allied Health
Edward Zachary Wallace - A.S. Business Administration
James Patrick York - A.A. Humanities and Social Sciences                              

Castorland                        
Faylo Elizabeth Kennedy - A.S. Business Administration
Karli Marjorie Lillianne LaVancha - A.A.S. Office Technologies - Medical
Craig Curtis Meister - A.S. Business Administration
Tessa Lynn Oldroyd - A.A. Humanities and Social Sciences                              

Chaumont                         
Shayna Leigh Brown - A.A.S. Chemical Dependency
Victoria Filomena Fusco - A.A.S. Hospitality and Tourism - Culinary Arts
Rachel Lyn Gardner - A.A. Humanities and Social Sciences
Aubrey Lynn Mellen - A.S. Business Administration
Cristy Lee Newton - A.A.S.  Individual Studies
Tyler James Sorrell - A.A.S. Nursing
Jeffrey Jon Walters - A.S. Individual Studies
Mikayla Rae Warren - A.S. Mathematics and Science - Science                              

Clayton                              
Rachel Anna Joy Baker - A.A. Humanities and Social Sciences – Creative Writing
Brian P. Breheny - A.S. Engineering Science
Maria Lynn Cipullo - A.A.S. Zoo Technology
Jeffrey Paul DiMora - A.A.S. Hospitality and Tourism - Culinary Arts
Michelle Diane Felton - A.S. Individual Studies
Danielle Mary Granger - A.S. Individual Studies
Mariah Marie LaClair - A.A. Humanities and Social Sciences
Cheyenne J. Littlefield - A.S. Mathematics and Science - Science
Merritt John Meeks - A.S. Mathematics and Science - Allied Health
Tracey Elizabeth Meyer - A.A.S. Business Administration
Larisa Ann Pinchin - A.A. Humanities and Social Sciences
Jamie Lynn Sylver - A.A.S. Nursing
Toni Patrice Wahl - A.S. Mathematics and Science - Science                              

Copenhagen                    
Connor Lewis Berrus - A.S. Mathematics and Science - Allied Health
Kyle Arthur Clarke - A.S. Individual Studies
Ryan Joseph Gaines - A.A.S. Computer Info Technology
Harley Ann Montalvo - A.S. Business Administration
Heidi Kayley Moser - A.A.S. Nursing
Zachary Lewis Nicol - A.A.S. Computer Info Technology
Brittany Elizabeth Tanner - A.S. Mathematics and Science - Allied Health                              

Corona               
Damien Jackson - A.A. Humanities and Social Sciences                              

Croghan                             
Amy Katherine Erker - A.A. Humanities and Social Sciences
Roshaye Lattrice Harris - A.A.S. Computer Info Technology
Trevor Thomas Lehman - A.S. Criminal Justice
Shelby Lynne Markham - A.A.S. Individual Studies
Brennan M. Monnat - A.A.S. Hospitality and Tourism - Hotel & Restaurant Management
Tanner Grant Zehr - A.A.S. Business Administration                              

Deer River                        
Peggy Lee Riddle - A.S. Computer Science                              

Deferiet                             
Jessica Mary Irey - A.S. Criminal Justice
Rachael Chrystine Rice - A.A.S. Animal Management                              

Depauville                        
Penny Lynn Brundige - A.A.S. Office Technologies - Medical
Rodney Wade Brundige - A.A. Humanities and Social Sciences
                              
Dexter                
Ashley D. Bastien - A.A. Humanities and Social Sciences
Charmaine Brassell Conklin (#) - A.A.S. Chemical Dependency & A.S. Human Services
Shelby Lynn Greene - A.A.S. Chemical Dependency
Donielle A. Hall - A.A.S. Nursing
Kierstin Lee Hall - A.S. Mathematics and Science - Science
Jennifer Marie Hennigan - A.A.S. Paralegal
Katie Lee McIntosh (#) - A.A.S. Chemical Dependency & A.S. Human Services
Ryley Lynn Rust - A.A. Humanities and Social Sciences
Alanna Marie Savage - A.S. Mathematics and Science - Allied Health
Ryan Michael Shippee - A.S. Engineering Science
Dawn Marie Tefft - A.A.S. Individual Studies
Ryan Shaquille Tomlin - A.A.S. Business Administration
Stanley Michael Uscio - A.S. Criminal Justice
Mark Daniel Ward - A.S. Business Administration
                              
Ellisburg                            
Emily F. Schenck - A.S. Business Administration                              

Evans Mills                       
Zachary Alfred Adams - A.S. Individual Studies
Mariana Bruno Da Silva - A.A. Humanities and Social Sciences – Creative Writing
Madelyn Yelined Cabrera - A.S. Criminal Justice
Kate Leeann Collins - A.S. Individual Studies
Joseph Vincent Contardo - A.S. Individual Studies
Michael Scott Garnsey (#) - A.S. Criminal Justice & A.S. Individual Studies
James Michael Gifford - A.S. Business Administration
Eric Scott Hagen - A.S. Criminal Justice
Jameen M. Jackson - A.S. Criminal Justice
Angela Marie Miller - A.A.S. Office Technologies - Medical
Candace Marie Reese - A.S. Individual Studies
Madison Leigh Sebella - A.A. Humanities and Social Sciences
Kara Fay Snyder - A.A.S. Accounting
Skylah Elise Thompson - A.S. Mathematics and Science - Allied Health
Rabecca M. Venturelli - A.S. Business Administration
Diana Wilson - A.S. Individual Studies
                              
Felts Mills                         
Marketa Destiny Lane - A.A.S. Business Administration                              

Fishers Landing
Timothy Michael Garback - A.S. Physical Education

Fort Drum                         
Tina M. Armstrong - A.S. Accounting
Caitlyn Elizabeth Bass - A.A.S. Early Childhood
Neil Richard Baylard - A.S. Individual Studies
Sara Ann Behling - A.A. Humanities and Social Sciences
Mark Daniel Belda, Jr. - A.A. Humanities and Social Sciences
Amber Michelle Bonanni - A.A.S. Individual Studies
SeLena J.C. Cosma - A.A.S. Paralegal
Stephanie Marie Custodio - A.A. Individual Studies
Christopher Michael Daos - A.S. Individual Studies
Alexandra Nichole Desonier - A.A.S. Nursing
Taylor Julia Dorrington - A.S. Business Administration
Maria Andre DuBose - A.A.S. Nursing
Timothy Michael Ehlinger - A.A. Humanities and Social Sciences
Jose Moises Fernandez - A.S. Individual Studies
Jennifer Nicole Ford - A.A. Humanities and Social Sciences
Jennifer B. Freeman - A.A.S. Accounting
Trysta Dane'a Gagne - A.S. Criminal Justice
John Andrew Gilmore - A.S. Mathematics and Science - Allied Health
April Rose Gonzales - A.A.S. Nursing
Brittany Paige Gregory - A.A. Humanities and Social Sciences
Kayla Dawn Hargan - A.A. Humanities and Social Sciences – Creative Writing
Esperanza E Hernandez - A.S. Individual Studies
Stephanie Renee Holcombe - A.S. Individual Studies
Jerry Jay Jean - A.S. Individual Studies
Sutteea B. Johnson - A.A. Humanities and Social Sciences
Michael Matthew Lavoie - A.S. Individual Studies
Vincent D. Lizama - A.S. Physical Education
Debra Jean Lynch - A.S. Mathematics and Science - Allied Health
Yvette Manzo - A.A. Humanities and Social Sciences
Justin Medina - A.S. Criminal Justice
Justine Rachel Mercado - A.A. Humanities and Social Sciences
Kelly Jean Niedens - A.S. Individual Studies
Tammy Marie Oberheuser - A.A.S. Individual Studies
Katherine K. Pizarro - A.A. Humanities and Social Sciences
Sierra Marie Reed - A.A.S. Nursing
Jamie Lynn Sartori - A.A.S. Early Childhood
Ian Sherk - A.A. Humanities and Social Sciences
Jacob Sidney Teller - A.S. Individual Studies
Jennifer Marie Thompson - A.S. Human Services
Karyssa E. Thompson - A.A.S. Office Technologies – Admin. Assistant
Breanna Asuncion Walker - A.A. Humanities and Social Sciences
                              
Glen Park                          
Julee M. Blackwell - A.A.S. Early Childhood
                              
Glenfield                          
Kelli Jo Fleming - A.S. Human Services                              

Gouverneur                     
Jessica Molly Ames - A.A.S. Accounting
MandyBeth Stacy Bright - A.A.S. Chemical Dependency
Marjorie Bernice Cardinell - A.S. Business Administration
Tyler Alexander Studer - A.S. Engineering Science                              

Great Bend                       
Edward Scott Mix - A.A.S. Computer Info Technology                              

Hammond                        
Ryan Craig Beshaw - A.S. Individual Studies
Sara Ann Pickert - A.A.S. Office Technologies - Medical
Iolene R. Tripp - A.A.S.    Office Technologies – Admin. Assistant                              

Harrisville                         
Kathleen Emily Coloney (#) - A.A.S. Hospitality and Tourism-Culinary Arts & A.S. Business Admin.
Tara Ann Fullam - A.A.S. Nursing
                              
Henderson                       
Michell Lynn Corron - A.S. Human Services
Nichole Elisabeth Race - A.A. Humanities and Social Sciences
                              
Lacona                
Daniel Adam Burke - A.S. Criminal Justice
Torrie Jo Edwards - A.S. Criminal Justice
Michael Owain Horth - A.A.S. Business Administration
Melissa Marie Parker - A.A.S. Paralegal                              

LaFargeville                     
Krysti Marie Brow - A.A. Childhood Education
Tonya Lynn Bryan - A.S. Individual Studies
Anthony Michael Coles - A.S. Criminal Justice
Randi Lynn Forbes - A.S. Human Services
Christianne Cricket Gray - A.S. Mathematics and Science - Science
Zachary Douglas Heschke - A.A.S. Business Administration
Lauren Lee Labiendo (#) - A.S. Physical Education & A.S. Sports Management
George William McCarter - A.A.S. Computer Info Technology
Jarika Jean Nuffer - A.A. Humanities and Social Sciences
Shaun Michael Stoffer - A.S. Business Administration
Nicole Catherine Valin - A.S. Criminal Justice
                              
Liverpool                           
Nicholas Thomas Richter - A.S. Mathematics and Science - Science                              

Lorraine                             
Christopher Howard Schillinger - A.S. Criminal Justice
Lindsay Jo Shelmidine - A.A.S. Paramedic
Kevin Michael Surette - A.S. Individual Studies                              

Lowville                             
Jean M. Beam - A.A.S. Accounting
Megan Elizabeth Bush - A.S. Mathematics and Science - Allied Health
Miranda Riley Dunn - A.A. Humanities and Social Sciences
Jennifer Mae Garcia - A.A.S. Accounting
Chelsea Marie Koster - A.S. Engineering Science
Jason David Lacey - A.S. Computer Information Systems
Matthew Paul Lundquist - A.A. Humanities and Social Sciences
Gina Marie Lyndaker - A.A.S. Zoo Technology
Shannon M. Nortz - A.A.S. Accounting
Colleen Lynn O'Day - A.A.S. Individual Studies
Megan Lee Partridge - A.S. Individual Studies
Joshua Frank Petrus - A.S. Engineering Science
Daina Rider-Drum - A.A. Humanities and Social Sciences
Haley Alexis Riley - A.S. Individual Studies
Bobbi Sue Schmitt - A.A. Humanities and Social Sciences
Rachael Olivia Waite - A.A. Humanities and Social Sciences
Carlton David Yelle - A.A. Humanities and Social Sciences
Chelsea Danielle Zehr - A.S. Engineering Science
                              
Mannsville                       
Jean Lori Appleby - A.A. Humanities and Social Sciences
Sadie Kathleen Bibbins - A.S. Individual Studies
Billie Jo Farris - A.A.S. Business Administration
Jenna M. Ferlito - A.S. Individual Studies
Edythe Ruth Robinson - A.A.S. Office Technologies - Medical
                              
Mexico               
Stacie Mae Burdick - A.A.S. Early Childhood                              

Natural Bridge                
Tiffany Lynn Cheal - A.A.S. Office Technologies - Medical
Robert Allen McNeely - A.S. Individual Studies                              

Ogdensburg                     
Jacob R. Ladouceur - A.A.S. Computer Info Technology
Stacie Lynn Mitchell - A.S. Human Services
                              
Ozone Park                       
Felicia G. Graham - A.S. Business Administration
                              
Parish 
Cassandra Rose Dunn - A.A.S. Hospitality and Tourism - Hotel & Restaurant Management
                              
Philadelphia                   
Karrie Ellen Farrell - A.A.S. Early Childhood
Clarissa Lynn Flaherty - A.S. Human Services
Kylee Marie Lynch - A.A. Individual Studies
Juan Nadal - A.A. Humanities and Social Sciences
Korey Michael Reynolds - A.S. Criminal Justice
Logan Samuel Running - A.S. Mathematics and Science - Science
Daniel Alan Watson - A.A.S. Paramedic                              

Potsdam                            
Brandon Noble - A.S. Sports Management
                              
Pulaski               
Ashlee Ann Fox - A.S. Mathematics and Science - Mathematics
Brooke Ellen Friot - A.A.S. Business Administration
Mallory Elizabeth Scriber - A.A.S. Hospitality and Tourism – Hotel & Restaurant Management
                              
Redfield                            
Karen Ann Castor - A.S. Business Administration                              

Redwood                          
Annette Frances Knight - A.A.S. Office Technologies - Medical
Lindsey Tyler Paranzino - A.S. Business Administration
Patricia Walker - A.S. Business Administration
                          
Richland                            
Katrina Lynn Thompson - A.S. Business Administration
                              
Rochester                         
Kyle Joseph Miller - A.S. Criminal Justice                              

Rodman                             
Kelsey Sue Eveleigh - A.A. Humanities and Social Sciences
Hollis Caleb Harrington - A.S. Mathematics and Science - Science
Mikayla Kelley Lyttle - A.A.S. Nursing
Annalise Earring Winkler - A.A. Humanities and Social Sciences                              

Sackets Harbor               
Kristina Kylie Casey - A.A.S. Nursing
Alaina C. Keruski - A.A.S. Hospitality and Tourism - Culinary Arts
Alexandra Mieke Maas - A.S. Mathematics and Science - Science
Brandy Lynne Vondell - A.A.S. Nursing
                              
Sandy Creek                     
Maeve C. McClusky - A.A. Humanities and Social Sciences
Melissa A. Pearsall - A.S. Individual Studies
Alexander L. Willms - A.S. Business Administration
                              
Seneca Falls                     
Michael Joseph Wood - A.A. Humanities and Social Sciences – Creative Writing
                              
St. Regis Falls                  
Caleb H. Green - A.A.S. Individual Studies
                              
Theresa                              
Thomas Joseph Bievenour - A.S. Business Administration
Marlene Stephanie Brophy - A.A. Humanities and Social Sciences
Irina V. Farrell - A.A.S. Paralegal
MaryAnn E. LaClair - A.A.S. Office Technologies - Medical
Allyson Loree Murphy - A.A.S. Chemical Dependency
Michael Edward Pitts - A.S. Individual Studies
Norma Jacqueline Renteria - A.A. Humanities and Social Sciences
Daniel Kurtis Young - A.S. Criminal Justice                              

Watertown                      
Megan A. Ackland - A.A.S. Nursing
Grace Marilyn Adams - A.S. Individual Studies
Mark Na Aguon - A.A.S. Individual Studies
Jennifer Lee Allen (#) - A.A.S. Chemical Dependency & A.S. Human Services
Samantha Marie Alteri - A.A. Humanities and Social Sciences
Lauren Elizabeth Amorginos - A.A.S. Office Technologies - Medical
Phillip D. Aubin - A.A.S. Accounting
Weyrann Casonova Austin - A.S. Criminal Justice
Kathryn A. Beagle - A.A. Childhood Education
Robert F. Beimel - A.A.S. Computer Info Technology
Jennifer Ann Bell - A.S. Mathematics and Science - Science
Erica Eleanor Belt (#) - A.A.S. Accounting &  A.S. Mathematics and Science - Science
Michael Stephen Bender - A.A.S. Animal Management
Joshua T. Biggs - A.S. Accounting
Elizabeth Adele Blake - A.S. Mathematics and Science - Allied Health
Matthew Ross Bradley - A.A. Humanities and Social Sciences
Ginger Lee Brett - A.A.S. Hospitality and Tourism - Hotel & Restaurant Management
Angel Marie Bridge - A.S. Individual Studies
Jennifer Anne Brown - A.A.S. Accounting
Kari Brown - A.A.S. Accounting
Nathan Andrew Brown - A.S.  Individual Studies
Doneilia Leonese Bush - A.A.S. Hospitality and Tourism - Hotel & Restaurant Management
Elizabeth Carrie Caires - A.S. Mathematics and Science - Science
Hector E. Campos - A.S. Individual Studies
Zachery Addison Chambers - A.A. Humanities and Social Sciences
Kristyn M. Chiappone - A.S. Mathematics and Science - Science
Sheree Karma Come - A.S. Mathematics and Science - Allied Health
Robbin Lee Converse - A.S. Criminal Justice
Brian M. Corbitt - A.S. Criminal Justice
Natalie Anne Couse - A.A. Humanities and Social Sciences
Megan Lee Couturier - A.S. Criminal Justice
Todd Anthony Dalessandro - A.A.S. Paramedic
Jeffrey Paul Davis, Jr. - A.S. Criminal Justice
Michael Felix Diaz - A.S. Individual Studies
Natalie Sue Dick - A.S. Individual Studies
Jeffery Wayne Dickey - A.A.S. Business Administration
Joseph Carnell Dillon - A.S. Criminal Justice
Nakia Renae Doldo - A.A.S. Nursing
Katelynn LeeAnn Drohan - A.A.S. Hospitality and Tourism - Culinary Arts
Michael John Dyer - A.A. Humanities and Social Sciences
Nelta Eustache - A.A.S. Office Technologies - Medical
Justin Philip Farman - A.A.S. Nursing
Francis M. Farnsworth - A.A.S. Business Administration
Michael Andrew Fontana - A.A. Humanities and Social Sciences
John Alexander Friedman - A.A.S. Individual Studies
Megan Courtney George - A.S. Human Services
Brooke Lynsey Goutremout - A.S. Human Services
Caitlyn Rose Graves - A.A. Humanities and Social Sciences
Michael Eugene Griffin - A.S. Individual Studies
David Carl Herman - A.A. Humanities and Social Sciences
Penny Ann Holder - A.A.S. Business Administration
Jasmin Brooke Hollenbeck - A.A. Humanities and Social Sciences
Hollie Marie Hoover - A.A.S. Individual Studies
Alexei Mae Hopseker - A.S. Business Administration
Adam M. Horeth - A.A.S. Paralegal
Kaitlin Michele Hunt - A.A. Humanities and Social Sciences
Floyd R. Hurlburt, Jr. (#) - A.A.S. Chemical Dependency & A.S. Criminal Justice
Myra R. James - A.A.S. Individual Studies
Matthew Daniel Jodoin - A.A. Humanities and Social Sciences
Jeanette Ann Johnson - A.S. Mathematics and Science - Science
Kevin Andre Johnson - A.S. Individual Studies
Cory Allen Kelley - A.S. Individual Studies
Maria Katherine Kenepp - A.S. Business Administration
Heather M. Kern - A.A.S. Business Administration
Victor Kogut - A.S. Criminal Justice
Shannon B. Lampart - A.S. Human Services
Brandon Tyler Lanthrip - A.S. Computer Science
Millecent Elaine LeBoeuf - A.S. Mathematics and Science - Allied Health
William Charles Leepy - A.A.S. Individual Studies
Sarah Marie LeRoy - A.S. Physical Education
Sadie Lou Levensailor - A.S. Human Services
Meghan L'Huillier - A.A. Humanities and Social Sciences
Amber Marie Lobdell - A.A.S. Nursing
Rosalind Lopez - A.A.S. Office Technologies – Admin. Assistant
Demeishia Evonne Mack - A.S. Individual Studies
Jason Philip Manko-Smith - A.A.S. Computer Info Technology
Michael Gabriel Mariotto - A.A.S. Business Administration
Albert Roy Martinez - A.A.S. Individual Studies
Derek James Mattern - A.A.S. Chemical Dependency
Andrea Nicole McGrath - A.A. Humanities and Social Sciences
Chelsea I. Mejias - A.A. Humanities and Social Sciences
Cassandra Meme - A.A.S. Hospitality and Tourism - Culinary Arts
Linda Joan Meyer - A.A.S. Office Technologies - Medical
Donna Laurie Miller - A.A.S. Business Administration
Kelli Anne Montana - A.S. Human Services
Shawn M. Montondo - A.S. Business Administration
Thomas Edward Mooney, Jr. - A.A. Humanities and Social Sciences
Shannon Rachel Mullin - A.S. Criminal Justice
Mykel Q. Myrick - A.A.S. Business Administration
Kristin Elaine Navarra - A.A.S. Nursing
Lane A. Netto - A.A.S. Computer Info Technology
Felix Joel Nunez - A.S. Individual Studies
Nicholas James O'Brien - A.A.S. Chemical Dependency
Cory Michael O'Connor - A.S. Human Services
Melissa Sue Olmstead - A.A.S. Early Childhood
Marceshia Merritt O'Neill - A.S. Business Administration
Aaron Thomas Parker - A.S. Engineering Science
Marissa Rae Parsons - A.A.S. Early Childhood
Veronica V. Pittman - A.S. Criminal Justice
Jesse Lee-Albro Potter - A.S. Business Administration
Jillian E. Primicias - A.S. Business Administration
Anastasia Elizabeth Przybyla - A.A.S. Early Childhood
Chelsea Anne Purvis - A.A. Humanities and Social Sciences
Cole Stephen Pyland - A.A.S. Zoo Technology
Jennifer Rahe Reifke - A.S. Business Administration
Terra Merrie Robertson - A.A.S. Early Childhood
Andrew Lawrence Rockefeller - A.S. Business Administration
Julian A. Rodriguez-Ortiz - A.S. Mathematics and Science - Mathematics
Ryan Michael Rook - A.A. Humanities and Social Sciences
Stephanie Ann Rosenberger - A.S. Criminal Justice
Taylor Marie Rosette - A.A. Humanities and Social Sciences
Terry D. Ross, Sr. - A.S. Criminal Justice
Ethan Thomas Rowsam - A.A. Humanities and Social Sciences
Jacob Anthony Rutigliano - A.S. Business Administration
William Warner Sampson, Jr. (#) - A.A.S. Chemical Dependency & A.S. Human Services
Ciara Elizabeth Sanders - A.A. Humanities and Social Sciences
Jade Marie Sanderson - A.S. Human Services
Cassandra Lauren Schultz - A.A.S. Individual Studies
David Daniel Schumacher - A.S. Criminal Justice
Julie Marie Sensenbach - A.S. Individual Studies
Richard Eugene Sensenbach - A.S. Individual Studies
Joseph Anthony Shaughnessy - A.A.S. Hospitality and Tourism - Culinary Arts
Randy Lee Shettleton - A.S. Business Administration
James Michael Shockley - A.S. Individual Studies
Katherine I. Smith - A.S. Human Services
Haley A. Snell - A.A. Humanities and Social Sciences
Celsey Janice Snyder - A.A.S. Individual Studies
Kaitlyn Marie Stevenson - A.S. Business Administration
Crystal Lee Stuckey - A.S. Criminal Justice
Alexander Emory Sullivan - A.S. Sports Management
Hansel Kirsten Taylor - A.A.S. Computer Info Technology
Elijah Karriem Tezeno - A.S. Individual Studies
Theresa Sue Thilges - A.S. Business Administration
Grayshka Lee Torres - A.S. Individual Studies
Greg Edward Tucker - A.S. Business Administration
Matthew Scott Tucker - A.A.S. Business Administration
Jenny Marie Uselton (#) - A.A. Humanities and Social Sciences & A.A.S. Hospitality & Tourism - Culinary Arts
Alivia Mae Vaughns - A.S. Criminal Justice
Mariah Joanne Vazquez - A.S. Business Administration
Anthony Christopher Velasquez - A.S. Business Administration
Rachel Lynne Wakefield - A.A.S. Nursing
Katerina Walek - A.A.S. Early Childhood
Jason Michael Walker - A.A. Humanities and Social Sciences
Keli Elizabeth Ward - A.S. Criminal Justice
Jade L. Webb - A.A.S. Hospitality and Tourism - Culinary Arts
Ryan Kent Webb - A.A.S. Individual Studies
Stephanie E. Weston - A.S. Mathematics and Science - Science
Andrew Charles White - A.S. Mathematics and Science - Science
Brittany Marie White-Volks - A.S. Business Administration
Amanda Janee-Sikel Whitson - A.A.S. Nursing
Cheryl Susan Willis - A.A.S. Paralegal
LaMarryus Quartez Wilson - A.A. Humanities and Social Sciences
Erik Michael Wollum - A.S. Mathematics and Science - Allied Health
Laney M. Woolf - A.A.S. Accounting
Sheila L. Young - A.S. Business Administration                              

Woodville                        
Whitney Belle Maitland - A.A.S. Individual Studies                              

Yonkers                             
Kelly Nathaly Rodriguez - A.S. Human Services
                               
Certificate Recipients

Black River
Ryan Frederick George - Criminal Justice

Brownville
Jeffrey Carl Hammond - Renewable Energy Management

Calcium
Kristen Leigh Gordon - Fire Protection Technology

Copenhagen
Colby James Rivers - Paramedic

Dexter
Nathan M. Peters - Paramedic

Fort Drum
Valery Magen Walthall - Office Studies
Patricia Suelen Webb - Accounting

Glen Park
Nicholas Michael Pickett - Paramedic

LaFargeville
Justina L. Burrows - Paramedic

Mexico
Cory M. Richer - Paramedic

Pulaski
Theresa Anne Aguilar - Teaching Assistant
Jonmarie Tatsiana Fravor - Paramedic

Theresa
Wendy Ann Probst - Paramedic

Watertown
Jenna Rae Amo - Office Studies
Melissa Rose Frazier - Paramedic
Nicole Lee Goodale - Paramedic
Doris Mae Elizabeth O'Brien - Office Studies
Stephanie Lynn Spaziani - Paramedic
Travis Grey Wright - Paramedic
 

Associate Degree and Certificate (CERT) Recipients

Watertown
Lindsey Nicole Kregel (#) -
A.A.S. Business Administration / CERT Renewable Energy Management
Danielle Marie Scott (#) -
A.S. Business Administration / CERT Hospitality and Tourism
Robert Allen Wicks, Jr. (#) -
A.A.S. Hospitality and Tourism - Culinary Arts / CERT  Winery Management and Marketing


Associate Degree Recipients

Out-of-State

Fort Rucker, Alabama                  
Martina Lynn Ryan - A.S. Mathematics and Science - Allied Health                              

Phenix City, Alabama                  
Jeni Rochelle Leivas - A.A. Humanities and Social Sciences                              

Fort Huach, Arizona                      
Laura W. Lorenzo - A.S. Human Services                              

Monument, Colorado                  
Hope Alden Kelly - A.A. Humanities and Social Sciences                              

New Port Richey, Florida                          
Ranae LaBonte (#) - A.S. Criminal Justice / A.S. Individual Studies
                              
Valrico, Florida               
Rebecca Lynn White - A.A. Humanities and Social Sciences                              

Augusta, Georgia                           
Ashley Nichole Rohr - A.S. Criminal Justice                              

Columbus, Georgia                       
Holly Ann McHale - A.S. Business Administration                              

Fort Campbell, Kentucky                            
Sheridan Lee Thompson - A.S. Individual Studies                              

Louisville, Kentucky                     
Yiliang Lu - A.S. Individual Studies                              

Lisbon Falls, Maine                       
Laurie A. Hamlin - A.A. Humanities and Social Sciences                              

Fayetteville, North Carolina                     
Kimberly Marie Lanese - A.A. Humanities and Social Sciences
                              
Harrisburg, Pennsylvania                           
Karen Christine Tracy - A.A.S. Animal Management
                              
Reading, Pennsylvania                
Jordan Lindsey Waugh-Simmons - A.A. Humanities and Social Sciences                              

Killeen, Texas                 
Heath Dustin Conaway - A.A.S. Individual Studies
Angela L. Prince - A.S. Individual Studies                              

Dupont, Washington                   
Joey Ruiz - A.A.S.  Individual Studies
                              
Wheeling, West Virginia                           
Kelsey Lynn Ryncarz - A.S. Individual Studies                              

Out-of-Country

Whitby, Ontario Canada                             
Justin Michael Gaudet - A.S. Criminal Justice