SUNY Jefferson

Fall 2019 Graduates

Published: December 17, 2019

Jefferson Community College will hold its Fall Commencement Ceremony on Thursday, December 19, 2019 at 6:00 p.m. in the McVean Center Gymnasium. As of December 17, 2019 Jefferson will award 178 degrees and/or certificates to 174 students. Below is a list of students who are December 2019 candidates for graduation. Those with (#) following their names will be receiving two diplomas and/or certificates (CERT).

Associate Degree and Certificate Recipients

Adams
John Winfield Cobb - A.A.S. Individual Studies
Brandie Rae Kline - A.A.S. Nursing
Theresa Margaret Pratt - A.S. Accounting
Casey Lee Stevens - A.A. Humanities and Social Sciences
Natalie Eileen Tucker - A.A. Humanities and Social Sciences

Adams Center
Stephanie Leigh Bolton - A.A.S. Individual Studies
Tarick B. Clemons - A.A. Humanities and Social Sciences
Makaila Leigh Houghton - A.A.S. Nursing
Heidi Lynn O'Brien - A.A.S. Nursing

Alexandria Bay
Emma Anne Kearns - A.S. Physical Education

Altamont  
Dakota Robert Doane - A.S. Human Services

Antwerp
Makaela Corinne Sloan - A.S. Individual Studies

Baldwinsville
Nanette Marie Thibado - A.A.S. Nursing

Beaver Falls
Joshua Brian Olmstead - A.A. Individual Studies

Black River
Aaron Scott Cheeseman - A.S. Business Administration
Griffin Stephen DeForest - A.A.S. Early Childhood
Sarah Anne Jones - A.A. Humanities and Social Sciences
Shykim McMullen - A.A. Humanities and Social Sciences

Calcium
Marisa Clair Domeyer - A.S. Criminal Justice
Jeffrey Shaw Martin - A.S. Human Services
Freshta Sharifi - A.S. Business Administration

Cape Vincent
Karley Theresa Mason - A.S. Business Administration

Carthage
Alyssa Marie Aza - A.A.S. Nursing
Jessica Bailey (#) - A.A.S. Chemical Dependency and A.S. Human Services
Danny R. Bearley - A.A. Humanities and Social Sciences
Casey Marie Burns - A.A.S. Business Administration
Benjamin Paul Decker - A.A.S. Individual Studies
Rodrick Winston Groce - A.A.S. Individual Studies
Elexys Desiree Larson - A.A.S. Early Childhood
Daria Elizabeth Mahan - A.A. Humanities and Social Sciences
Nataley L. Richardson - A.A.S. Nursing
Haley Nicole Rucker - A.A.S. Nursing
Patricia L. Waldner - A.A.S. Individual Studies

Castorland
Asia Maria Compton - A.A. Humanities and Social Sciences
Adam Gordon Peters - A.S. Mathematics and Science - Science
Andrew Roes - A.S. Criminal Justice

Chaumont
Siera Robbins - A.S. Physical Education

Clayton
Lisa Marie Briles - A.A.S. Paralegal
Keira Lynne Cipullo - A.A.S. Early Childhood
Sarah Marie Putnam - A.S. Early Childhood

Constableville
Dawson William Kiser - A.S. Individual Studies

Copenhagen
Amber Lynn Bancroft - A.S. Human Services
Alexandra Nicole Greene - A.A. Humanities and Social Sciences
Lukas Isaac Sullivan - A.A. Humanities and Social Sciences
James Donald Uhlinger, III - A.A. Childhood Education

Croghan
Molly Jo Martin - A.A.S. Hospitality and Tourism - Hotel & Restaurant Management

Dexter
Julia Christine Gilfillan - A.S. Criminal Justice
Kennedy Alexis Thruston - A.A.S. Chemical Dependency
Andrew John Van Houten - A.S. Business Administration
Katelyn Mae Williams - A.S. Mathematics and Science - Science

Evans Mills
Khyeshia Burrell - A.A.S. Individual Studies
Charlotte Marie Hicks - A.S. Human Services
Javier Jimenez - A.A. Humanities and Social Sciences
Brittney Lynn McClain - A.S. Individual Studies
Faiza Lynda Ouedraogo - A.S. Accounting
Miranda Phillips - A.A. Humanities and Social Sciences
Adriana Pinzon-Malaver - A.A.S. Office Technologies - Medical
Nicholas M. Robinson - A.A.S. Agri-Business
Nadra Latoya Whyte-Robinson - A.S. Human Services

Felts Mills
Abigail Cleora Hermanowski - A.S. Mathematics and Science - Allied Health & Biological Sciences

Fort Drum
Megan Ashley Aguilar - A.A.S. Nursing
Jasmin De La Garza - A.S. Criminal Justice
Takemia Kelly - A.A.S. Business Administration
Brittany Marie Lapointe - A.A.S. Business Administration
Pamela Lindsay - A.A.S. Paralegal
Marcus Dwayne Nicholson - A.S. Homeland Security

Glen Park
Marci Lynn Jones - A.S. Business Administration
Helen Inez Witham Washer - A.A.S. Office Technologies - Medical

Glenfield
Austin Michael Newman - A.A.S. Individual Studies

Gouverneur
Gerie Lynn Palmer - A.A. Psychology
Diane Marie Toppin - A.A.S. Early Childhood

Hammond
Peter Pease - A.S. Individual Studies
Mason Joseph Rogers - A.A.S. Hospitality and Tourism - Hotel & Restaurant Management

Hempstead
Prince Conteh - A.A. Individual Studies

Henderson
Alyssa Vivian Maria Nappi - A.S. Human Services

Lacona
David Michael Hennigan - A.S. Mathematics

LaFargeville
Meghann Gough Black - A.A.S. Nursing
Emily Grace Ford - A.A.S. Office Technologies - Medical
Sarah Ellen Lindsay (#) -  A.S. Human Services and A.S. Criminal Justice
Kyleigh Marie Storozow -  A.A.S. Individual Studies
Alexandra Jo Williams - A.S. Individual Studies

Liverpool
Shannon Rae Leija - A.A.S. Individual Studies

Lorraine
Karlee Rae Wood - A.A. Psychology

Lowville
Karla A. Searl - A.A.S. Individual Studies

Lyons Falls
Esther K. Kilbourn - A.A.S. Office Technologies - Administrative Assistant

Mount Vernon
Tehya Elexis Johnson - A.S. Human Services

Natural Bridge
Austin Joseph Faulk - A.S. Criminal Justice

New York
Syble Nia Napier - A.S. Individual Studies

North Syracuse
Tyler Joseph Arel - A.S. Criminal Justice

Ogdensburg
Shane Michael Moyer - A.S. Business Administration
Kara Jo Willard - A.A.S. Chemical Dependency

Orwell
Margaret Ellen Blodgett - A.A.S. Individual Studies

Philadelphia
Kollin James Hardy - A.S. Business Administration
Michael Lee Harris - A.A.S. Business Administration
Daniel James Hutchison - A.A.S. Fire Protection Technology
Emily Marie Lapp - A.A.S. Zoo Technology
Rachel K. Martin - A.S. Business Administration
Lenaira Marie Montalvo Santiago - A.A. Humanities and Social Sciences

Phoenix
Kyle James Creamer - A.A. Humanities and Social Sciences

Pierrepont Manor
Lynette Rose Case - A.A. Humanities and Social Sciences

Pulaski
Allison M. Burrows - A.S. Accounting

Redwood
Kayla Marie Side - A.S. Mathematics and Science - Science

Richland
Kristina M. Miller - A.A.S. Chemical Dependency
Alex VanRy - A.A. Humanities and Social Sciences

Rodman
Kallie Anna Burnash - A.A.S. Business Administration

Sackets Harbor
Trevor M. Blackford - A.S. Business Administration
John Milton Dintelmann - A.A.S. Fire Protection Technology
Jennifer E. Van Ness - A.S. Human Services

Seneca Falls
Kelly Thompson - A.A.S. Zoo Technology

Theresa
Alicia Nicole Albro - A.A.S. Business Administration
Riley Elizabeth Catlin - A.S. Human Services
Rachel Anne Filkins - A.S. Homeland Security
Miranda Dawn Schell - A.A. Psychology
Camryn Sarah Twiss - A.A. Humanities and Social Sciences

Watertown
Victoria Irene Anderson - A.A.S. Zoo Technology
Tiffany Beach - A.S. Mathematics and Science - Allied Health
Preece Bond - A.A.S. Computer Info Technology
Jesse E. Bonilla - A.S. Criminal Justice
Ricardo Antonio Carrasco - A.A. Humanities and Social Sciences
Angelica Diane Casillas - A.S. Individual Studies
Danielle Castillo - A.S. Business Administration
Trevor Sheldon Chamberlain - A.A.S. Business Administration
Teoni Marie Clacks - A.S. Human Services
Alicia Lynn Clark - A.A.S. Individual Studies
Stephen Clemons (#) - A.A.S. Chemical Dependency and A.S. Human Services
Randy Shomari Cromwell - A.A.S. Individual Studies
Marissa Raye Cruz - A.A. Humanities and Social Sciences
Chloe Elizabeth Davis - A.A. Humanities and Social Sciences
Walter Dodard, II - A.S. Business Administration
Taylor Makenzi Endres - A.A.S. Nursing
Megan N. Ennenga - A.A. Psychology
Kristoffer Lanar Fultz - A.S. Sports Management
Jazmine Irean Granger - A.S. Criminal Justice
Nathaniel Robert Greene - A.S. Mathematics and Science - Allied Health
Roy Charles Guilder, Jr. - A.A.S. Hospitality and Tourism - Culinary Arts
Emily M. Hewitt - A.S. Business Administration
Kayla Melina Hicks - A.S. Mathematics and Science - Science
Amario Jermaal Jones - A.S. Business Administration
Dawson Caleb Jones - A.A.S. Accounting
Nora C. Kruger - A.A.S. Nursing
Justis Nathaniel LaFazia - A.A.S. Computer Info Technology
Gabriel LaFex - A.S. Business Administration
Mikayla Nicole McCarty - A.A.S. Chemical Dependency
Matthew Donald McLean - A.S. Business Administration
Jaime Christie Messenger (#) - A.A.S. Individual Studies and CERT Hospitality and Tourism
Hanna M. Misercola - A.A.S. Early Childhood
Damien Christian Morrow - A.A. Humanities and Social Sciences
Ashley Lynne Murray - A.A.S. Hospitality and Tourism - Hotel & Restaurant Management
Andrew J. Naklick - A.A.S. Fire Protection Technology
Hong Nguyen - A.S. Business Administration
Jason C. Robbins - A.A.S. Fire Protection Technology
Taylor Anne Roes - A.A.S. Computer Info Technology
Scott Andrew Rogers - A.A.S. Individual Studies
Lewis Quesenberry - A.A.S. Chemical Dependency 
Alexis Javed Ruiz Arroyo - A.A. Humanities and Social Sciences
Breanna Marie Scott - A.A. Psychology
Stewart Richard Shannon - A.A. Humanities and Social Sciences
Cameron Sheitz - A.S. Mathematics and Science - Allied Health & Biological Sciences
Rogelio Silva - A.S. Individual Studies
Colton James Snyder - A.S. Mathematics and Science - Science
Courtney Mariah Steen - A.S. Early Childhood
Paige Elizabeth Stevens - A.A. Humanities and Social Sciences
Kayla Linn Struncius - A.S. Human Services
Ashley Lynn Towsley - A.A. Childhood Education
Timothy Allen Towsley - A.A.S. Accounting
Bridget Marie Veal - A.A.S. Nursing
Nicholas Dustin Vecchio - A.S. Business Administration
Hunter Kabat Whitney - A.S. Criminal Justice
Jenna Melissa Wilson - A.A. Childhood Education
Amy Colleen Wonderly - A.A.S. Nursing

Whitesboro
Katelyn E. Pyrda - A.A. Humanities and Social Sciences

 

Out-of-State

Columbus, Georgia
Lia Danielle Munoz -A.S. Criminal Justice

Fort Benning, Georgia
Tomas Humberto Parismorris, Jr. - A.S. Individual Studies

Topsham, Maine
Schyler Michael Eaves - A.S. Business Administration

El Paso, Texas
Lisa Ashley Rodriguez - A.S. Natural Sciences - Allied Health & Biological Sciences

Rockingham, Virginia
Alicia Marie Fessenden - A.S. Mathematics and Science – Science