Class of 2023 Graduates
SUNY Jefferson
Schedule an Admissions Appointment

Class of 2023 Graduates

Published: May 16, 2023

Jefferson Community College will hold its fifty-ninth annual Commencement Ceremony on Friday, May 19, 2023 at 7:00 p.m. in the McVean Student Center Gymnasium. 252 degrees and certificates will be awarded to 251 students. Below is a list of graduates as of May 17, 2023. Those with (#) following their names will be receiving more than one diploma and/or certificate (CERT).

Class of 2023 Graduates 

Adams                                  
Jayden O'Hara Allison - A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Maddy Margaret Chamberlain - A.S. Business Administration
                                       
Adams Center                            
Katelyn Nicole Burnham - A.S. Natural Sciences - Allied Health & Biological Sciences
Emily Joan Widrick - A.A.S. Accounting                                    

Alexandria Bay                          
Sarah Anne Demo - A.S. Business Administration
Alex Olyvia Fansler - A.O.S. Applied Business Studies
Michael Wolfgang Langridge - A.A. Humanities and Social Sciences
Alethea Jeanette McIlrath - A.S. Early Childhood
Dylan O'Connor - A.S. Accounting
Victoria Elizabeth Williams - A.A. Humanities and Social Sciences                                     

Altmar                                 
Madison Lee Burdick - A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology                                      

Ava                                    
Mackenzie Mae Carpenter - A.A.S. Zoo Technology                                      

Bellerose                               
Christopher Gessit Vargas - A.S. Criminal Justice                                    

Black River                             
Hunter Scott Covey - A.A. Humanities and Social Sciences
Nadia Katherine Garcia Martinez - A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Megan Charlotte Hart - A.A. Humanities and Social Sciences
Monica Kelley Irizarry - A.S. Criminal Justice
Andrew William McFarland - A.A. Humanities and Social Sciences
Harley M. Peck - A.S. Business Administration
Aspyn D. Tripp - A.S. Engineering Science
Larissa F. Wiltse - A.A.S. Individual Studies                                       

Boonville                              
Matthew Richard Liddiard - A.S. Engineering Science                                       

Bronx                                  
Trudyann Hill - A.S. Physical Education                                       

Brooklyn                                
Matthew Brown - A.S. Business Administration
Isaiah Mckenzie Lemon - A.S. Engineering Science                                       

Brownville                              
Theresa Marie Austin-Dixon - A.A.S. Chemical Dependency
RaeAnne Chisamore-Veator - A.S. Human Services
Madison Christine Cloonan - A.S. Business Administration
Mecole Colleen Lopez - A.S. Business Administration
                                       
Buffalo                                
Davon Scott - A.S. Sports Management                                       

Calcium                                
Abigail Michaela Gorrill - A.S. Individual Studies
Kyle M. Maine - A.S. Business Administration
Angela Yun Thompson - CERT Early Childhood                                       

Canandaigua                             
Celeste B. Griffin - A.S. Business Administration
                                       
Cape Vincent                            
Ava E. Handley - A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Nicholas L. Mason - A.A.S. Business Administration
Brayden Gregory Mason - A.S. Business Administration
Lauren Paige Rupp - A.A.S. Hospitality and Tourism - Hotel & Restaurant Management
Claire C. Ward - A.S. Individual Studies                                      

Carthage                                
Aaron Michael Brodt - A.A. Humanities and Social Sciences
Daniel McMillan Campbell - A.A. Humanities and Social Sciences
Evan James Castrina - A.S. Computer Information Systems
Emely Alexis Stephanie Cole - A.A. Humanities and Social Sciences
Hannah E. Cooley - A.A. Humanities and Social Sciences
Malaki Deshawn Cotton - A.S. Individual Studies
Shannon Marie Delair  - A.A.S. Hospitality and Tourism - Hotel & Restaurant Management
Jennalee May Lesperance - A.A.S. Hospitality and Tourism - Hotel & Restaurant Management
Emily Elizabeth Ortiz - A.S. Computer Science
Marlina Kathleen Parish - A.A.S. Nursing
Hunter Marie Preston - A.A.S. Business Administration
Courtney Leigh Rayborn - A.S. Homeland Security
Breanna Kristine Secor - A.S. Business Administration
Rikki Leigh Smith - A.A.S. Nursing
Kylie S. Thomas - A.A. Humanities and Social Sciences
Brian Allen Watson - A.S. Individual Studies                                       

Castorland                              
Lillia Vitae Campeau - A.A. Childhood Education 
MacKenzie Louise Marshall - A.A. Humanities and Social Sciences
Andrew Wellington Walseman - A.A.S. Business Administration                                       

Chadwicks                               
Sophia Rose Pinto - A.A.S. Zoo Technology                                    

Chaumont                                
Kimberly R. Collins - A.A.S. Nursing
Aniyah E. Henderson - A.A.S. Nursing
                                       
Clayton                                
Drew Fulmer - A.A. Humanities and Social Sciences
Nicholas James Gokey - A.A. Humanities and Social Sciences
Kaela Margaret Mellowship - A.S. Business Administration
Cortney Mae Tinucci - A.A. Humanities and Social Sciences                                       

Colton                                 
Jedediah Judson LaBrake - A.A.S.  Zoo Technology                                       

Copenhagen                              
Alexandra Nicole Greene - A.A.S. Nursing
Sandra Kay Lattner - A.A.S. Office Technologies - Medical
Shareef J. Stokely - A.S. Homeland Security                                       

Croghan                                
Andrew Joseph Finster - A.A. Humanities and Social Sciences
Alison M. MacCue - A.A. Humanities and Social Sciences
Noah Joseph Zehr - A.S. Business Administration                                       

Dexter                                 
Robert Edward Boyler - A.A.S. Computer Information Technology
Ashley Marie LaMarche - A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Hannah Elizabeth Reinhardt - A.A.S. Nursing
Luke Albert Romano - A.S. Computer Information Systems                                       

Evans Mills                             
Fatmata Bah - A.A.S. Paralegal
Jamie Nicole Ballard - A.A.S. Office Technologies - Medical
Nichole Lynn Bouck - A.A.S. Office Technologies - Medical
Christopher Shan Henning - A.S. Human Services
Awatif Djouma Moussa Mohamed - A.S. Human Services
My An Nguyen - A.A.S. Nursing
Nina Louise Pope - A.A. Humanities and Social Sciences
Clay Dalton Reagon - A.S. Engineering Science                                       

Flushing                                
Jaden Christopher Bruce - A.A.S. Individual Studies
                                       
Fort Drum                               
Joelle Adams - A.A.S.  Nursing
Jack Andrew Brabson - A.A.S. Accounting
Shaun P. Bryant - A.O.S. Applied Business Studies
Marcelo Efrain Castillo - A.S. Business Administration
Mariur Arlon Kyota - A.S. Criminal Justice
Yvette Helen Lopez - A.S. Mathematics
Sarah Nadine Macerelli - A.A.S. Nursing
Brianne Mitchell - A.A.S. Nursing
Connor Dean Nachbauer - A.A.S. Individual Studies
Tatiana Njamen Nteham - A.A.S. Computer Information Technology
Devin Z. Patt - A.A. Humanities and Social Sciences
Meghan Rames - A.A.S. Nursing
Steven Andrew Stocking - A.A.S. Individual Studies
Tia Monique Wilson - A.S. Business Administration
                                       
Glen Park                               
Heather L. Paquette - A.A.S. Business Administration                                       

Glenfield                               
Savannah Chloe Johnson - A.A.S. Nursing
Kerrigan Cummings Wiley - A.S. Human Services
                                       
Gouverneur                              
Stefan Elijah Delity - A.A. Humanities and Social Sciences
Kristin B. Lamanteer - A.S. Early Childhood
Victoria Lucas - A.A.S. Nursing
Alexia Ann Taylor - A.A. Humanities and Social Sciences
                                       
Hammond                                
Spencer William Pease - CERT Accounting
Kylie Saleen Vaughan - A.A.S. Nursing

Hannibal  
                             
Seth Wyatt Salmonsen - A.S. Engineering Science                                      

Harrisville                             
Torie Rose Moore - A.S. Physical Education
                                       
Henderson                               
Jordan A. Flagg - A.S. Business Administration
                                       
Henderson Harbor                        
Camden D. Johnson - A.A.S. Zoo Technology
                                       
Heuvelton                               
Emily Ann Farrand - A.A. Humanities and Social Sciences                                      

Lacona                                 
Aldyn Frederick Landas - A.S. Natural Sciences - Physical Science                                   

LaFargeville                            
Andrew Paul Morrison - A.S. Individual Studies
Erica Leeanne Suschinski - A.A.S. Nursing                                       

Lowville                                
Makenna Nicole Boliver - CERT Accounting
Emma Rose Corbett - A.A. Humanities and Social Sciences – Creative Writing
Marlee Ann Fowler - A.A. Childhood Education 
Chelsea Marie Greenwood - A.A. Childhood Education 
Rebecca Lynn Jones - A.S. Human Services
Kelsey Marie Larkins - A.A.S. Nursing
Tara Michelle Rheaume - A.O.S. Applied Business Studies
Joseph William Truax, Jr.  - A.S. Engineering Science
Kathryn Margaret Tuttle - A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Rossell Maurice Wells - A.A. Humanities and Social Sciences
                                       
Mannsville                              
Cheyenne Tatika Hammond - CERT Accounting
                                       
Morristown                              
Kassidy Sue Sullivan - A.A.S. Business Administration

Natural Bridge                          
John Richard Christensen - A.S. Business Administration
Danyelle Lynn Mono - A.A.S. Nursing                                       

New York                                
Aeneas Anthony Green - A.S. Sports Management
                                       
Newark                                 
Kalyna Clarise Bryant - A.S. Human Services

Ogdensburg                              
Gabrielle Eva-Louise Morley - A.A. Humanities and Social Sciences                                      

Oswego                                 
Robert James Bradshaw - A.S. Individual Studies
Tanner R. Jones - A.S. Natural Sciences - Physical Science

Parish                                 
Julianna Marie Bresha - A.S. Business Administration                                       

Philadelphia                            
Christopher Carl Jones - A.S. Individual Studies
Descendre E. Sforza - A.A. Humanities and Social Sciences
Payton Maybelle Smith - A.S. Criminal Justice
Molly P. Welch - A.S. Natural Sciences - Allied Health & Biological Sciences
Maggie Inavette Western - A.A.S. Nursing
                                    
Pierrepont Manor                        
Kasie Ann LaVere - A.A.S. Chemical Dependency
Shalene Marie Whiting - A.S. Individual Studies
                                       
Plessis                                
Jacob Boyanski - A.S. Computer Information Systems                                       

Potsdam                                 
Jared L. Gilbert - A.A. Individual Studies 

Pulaski                                
Sarah Leanne Bush - A.S. Human Services
Gabriel Stephen David Gauthier - A.S. Business Administration
Douglas Cameron Arhtur Soules - A.S. Computer Science
                                       
Redwood                                
Aurelia S. Davidson - A.S. Natural Sciences - Allied Health & Biological Sciences
Rebecca Paige Davis - A.A.S. Business Administration
Kyle Joseph Gionet - A.S. Individual Studies
Jenna Lynn Leshkevich - A.S. Computer Information Systems
Jeremy Thomas Reff - A.A.S. Nursing
Trevor James Thorn - A.S. Computer Science                                       

Rensselaer Falls                        
Nicholas Calton - A.A.S. Hospitality and Tourism - Hotel & Restaurant Management

Rochester                               
Zachary Robert Fousse - A.A.S. Zoo Technology                                       

Rockville Centre                        
Colby Kashiff Aaron - A.A. Humanities and Social Sciences

Sackets Harbor                          
Brandon Duane DeGuarde - A.A.S. Business Administration
Natalia Ososkalo - A.A.S. Nursing                                      

Sandy Creek                             
Emma Madeline Halsey - A.A. Humanities and Social Sciences                                      

Theresa                                
Madelyn Alana Countryman - A.A. Childhood Education 
Joleen Lynn De Alba - A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Crystal Marie Knox - A.A.S. Individual Studies
Christopher Michael Lowery - A.A.S. Chemical Dependency
Makayla Alexxis Parker - A.S. Criminal Justice
                                       
Watertown                               
Jordan Alexia Adams - A.A.S. Nursing
Linda Christine Beirman - A.A.S. Paralegal
Heather Nichola Berry - A.A.S. Nursing
Allison Leigh Bradberry - A.A. Childhood Education 
Taylor Lynne Calhoun - A.A.S. Nursing
Jenna M. Capitanelli - A.A.S. Nursing
Kathryn Joyce Carey - A.A.S. Nursing
Lizangeris Cintron - A.A. Humanities and Social Sciences
Maria Leigh Clement - A.A. Humanities and Social Sciences
Alexis Cruz - A.S. Physical Education
Madison Taylor Curry - A.S. Natural Sciences - Allied Health & Biological Sciences
Brock James Daniels - A.S. Business Administration
Dawson Michael DeLine - A.S. Business Administration
Haley Marie Delsanto - A.A.S. Nursing
Gianna Marie Donahue - A.S. Natural Sciences - Allied Health & Biological Sciences
Kerry Marie Elliott - A.A. Humanities and Social Sciences
Eleanor Ann Erardi - A.S. Natural Sciences - Allied Health & Biological Sciences
Madilyn Bailey Eveleigh - A.A. Childhood Education 
Elijah Alexander Farrell - A.S. Computer Science
Robert James Finn - A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Joel Albert Fox, Jr. - A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Ryan Joseph Goss - A.S. Individual Studies
Ereen Angelika Alcampor Guanlao - A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Sarah J. Hart - CERT Teaching Assistant Certificate
Hailey Rebekah Hunt - A.S. Natural Sciences - Allied Health & Biological Sciences
Kassidy Marina Hunt - A.S. Natural Sciences - Allied Health & Biological Sciences
Mikayla Hutchins - A.A.S. Hospitality and Tourism - Culinary Arts
Samantha Francesca Hyer - A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Karmjit Kaur - A.A.S. Nursing
McKenna Elizabeth Kelly - A.A. Humanities and Social Sciences
Sarah R. Kilburn - A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Eldon Richard Kilpatrick - A.A.S. Nursing
Jasper Marley Kindberg - A.A.S. Computer Information Technology
Emma Marie King - A.A. Humanities and Social Sciences – Creative Writing
Maryssa Anne MacDonald - A.S. Health Care Management
Brianna Nicole Magana - A.A. Humanities and Social Sciences
Samantha R. Malbouf - A.S. Physical Education
Libby Anne Malcolm - A.S. Natural Sciences - Allied Health & Biological Sciences
Keilani Brianna Martinez - A.A.S. Nursing
Rosaley Martinez - A.A.S. Nursing
Joseph William McNulty - A.S. Physical Education
Jaden Alexander Messick - A.A. Humanities and Social Sciences
Mary Catherine Monaco - A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Heather Elizabeth Morrison - A.A.S. Business Administration
An Thuy Tam Nguyen - A.A.S. Nursing
Santino Robert Perrone - A.A.S. Zoo Technology
Brenden S. Persing - A.A.S. Zoo Technology
Robert Taylor Pruitt, III (#) - A.A.S.  Accounting and A.S. Business Administration
Shabnam Na Rahim - A.A.S. Nursing
Rachel Isabel Riley - A.A.S. Paralegal
Nadia Madeline Rivera - A.A.S. Hospitality and Tourism - Culinary Arts
Thomas Joseph Roshia - A.A.S. Paralegal
Asia J. Rutherford - A.A. Humanities and Social Sciences – Creative Writing
Paige Marguerite Schultz - A.A. Humanities and Social Sciences – Psychology
Samantha Francesca Sharp - A.A.S. Nursing
Makayla Lailyn Sibley - A.S. Natural Sciences - Allied Health & Biological Sciences
Emily Lynn Smiley - A.A.S. Business Administration
Jeremiah C. Smith - A.S. Sports Management
Andrew Sullivan - A.A. Childhood Education 
Philip John Tortora - A.S. Mathematics and Science - Allied Health
Joshua C. VanBrocklin - A.S. Engineering Science
Xavier Nouel Vargas - A.S. Criminal Justice
Jacob Adam Vecchio - A.A.S. Computer Information Technology
Eleanor Guanlao Vitug - A.A.S. Business Administration
Julia E. Wallace - A.S. Business Administration
Elianna Katherine Wetherbee - A.S. Human Services
Mikayla Jean White - A.A.S. Nursing
Dylan M. Winslow - A.S. Engineering Science
Dani Wright - CERT Teaching Assistant Certificate                                       

Woodside                                
Guy Sanford Terry - A.A.S. Zoo Technology

Out-of-State

Colorado Springs, Colorado              
Claudia Yvette McVicker - A.A.S. Early Childhood                                       

Palmetto, Florida                       
Macee Marie Trudeau - A.A.S. Individual Studies

Chicago, Illinois                       
Sidike Doumbia - A.A.S. Business Administration

Fort Riley, Kansas                      
Alison Jane Hanners - A.A.S. Office Technologies - Administrative Assistant

Belgrade, Maine                         
Taylor Jean Cunningham - A.S. Health Care Management

Salisbury, Maryland                     
Qwaterria R. Upshur - A.A. Humanities and Social Sciences

Methuen, Massachusetts                  
Daniel Patrick O'Connell, III - A.S. Business Administration                                       

Fort Sill, Oklahoma                     
Shawntel Dessory Turner - A.S. Individual Studies

Bluffton, South Carolina                
Eric Shawn Thomas Eastham - A.S. Sports Management

Moncks Corner, South Carolina           
Dina Amer Al-quzah - A.S. Health Care Management                                      

Puyallup, Washington                    
Alexandra D. McGirt - A.S. Business Administration

Out-of-Country

APO, AE                                
Shiyan Nicole O'Shea - A.S. Business Administration

Amherstview, Canada                     
Kaylee-Lynn Brooke Beleza - A.S. Sports Management                                      

Washago, Canada                         
Lucas Daniel Mackey - A.A.S. Individual Studies                                       

Mercedes, Uruguay                       
Santiago Rodriguez Horvat - A.S. Individual Studies

Topics:

news

Story by:

Pamela Dixon

Additional Information:

Public Relations Department, Jefferson Community College, (315) 786-2392, Email Public Relations

Related Articles

  • 2024 Recognition Celebration Honoring Chancellor's Award Recipients, Retirees, and Employee Achievements

    Jefferson Community College (JCC) held its Annual Recognition Celebration on Tuesday, May 21, 2024. The College observed nine faculty and staff retirees and honored the achievements of faculty and staff including: SUNY Chancellor's Award recipients, those reaching milestone years of service to the College, continuing appointments, promotions, and a sabbatical. Additionally, the 2024 Spirit of Jefferson Award recipient was announced.